Styl paryski. Paryż - moim okiem. Inspiracje do aranżacji wnętrz w paryskim stylu.

Stolica Francji kojarzy się jednym z romantycznym klimatem kawiarenek, impresjonistami  i eleganckim stylem na najwyższym poziomie… innym z bohemą artystyczną Montmartre, egzystencjalistami z Saint Germain des Pres ...jeszcze innym z kieszonkowcami i złodziejami. Zwolennicy jedzenia docenią croissanty, dobre wino i mięsne dania…a co zachwyciło mnie? Projektantkę wnętrz z Warszawy, której serce jest rozdarte pomiędzy elegancją a rebelią…Wersal? Muzeum Pompidou? Wieża Eiffla? Klimatyczne uliczki zalane deszczem? No, tak ale… przede wszystkim butiki z modą vintage, galerie poukrywane w kamienicach skrywające tajemnicze sklepiki z tym czego dusza zapragnie! 

aranżacje wnętrz w paryskim stylu

Mój pobyt w Paryżu rozpoczął się w II dzielnicy, która okazała się mekką butików z modą vintage i ukrytych uliczek z minibutikami skrywającymi przepięknie zaaranżowane wnętrza w stylu artystycznej elegancji… Powiecie, że to szmateksy, że drobnica  … ale to w Polsce są szmateksy z byle czym! W Paryżu sklepy z używaną odzieżą są skarbnicą mody vintage- dawnych kolekcji Diora, jedwabnych apaszek Hermesa, wełnianych kapeluszy, szali i niezliczone ilości rock’n’rollowych skór i pasków z ćwiekami…Ok, mogę tak w nieskończoność, więc do rzeczy.

projektant wnętrz z warszawy

Co to ma do aranżacji wnętrz ?

To że w tych sklepach panował niesamowity nastrój. Paryżanie słyną ze swoich niekonwencjonalnych połączeń… Któż inny zostawi odsłoniętą czerwoną cegłę w piwnicy i na jej tle powiesi pałacowy żyrandol  - typu Maria Teresa?! Kupi mieszkanie w kamienicy z zabytkowymi sztukateriami i wstawi do niej minimalistyczne meble a pomiędzy misterne ornamenty ścian wstawi abstrakcyjną sztukę? Paryżanie maja odwagę do projektowania wnętrz opartego na kontrastach. Stare- nowe, ornamenty-minimalizm. Przedmioty  poddane kontrastom dają jeden efekt- podbijają się nawzajem. Wyciągają swoje zalety. Tak jak czarne na białym. Czerń nabiera głębi a biel czystości i świetlistości. Dobro zestawione ze złem wydaje się lepsze a zło bardziej nikczemne…zasada celowego kontrastu odnosi się do wielu warstw naszego życia…ale w niej jest jedna zasada. Czarno-biała zasada. Pamiętaj! Na półgwizdka nie osiągniesz efektu. Pałacowy żyrandol ma być pałacowy- kryształy mają się z niego wylewać jak fontanna. Jego tłem ma być robotnicza cegła. Kontrast luksusu, maniery i lenistwa połączony z etosem robotniczej pracy, okupionej potem i zniszczonymi dłońmi robotnika. O to tu chodzi! Żyrandol pięknieje i bucha przepychem a cegła nabiera „trudów życia”. Żyrandol i cegła przepełniają się szlachetnością swoich wartości. Tak, skrajnych wartości.

projektowanie wnętrz

Podsumowując do Paryża można pojechać obejrzeć turystyczną sztampę a można pojechać i całym ciałem wchłonąć styl i nastrój wnętrz. Nabrać artystycznej odwagi- kontrastów elegancji i rebelii, bohemy artystycznej i bon chic, przepychu Wersalu i smrodu zatłoczonego metra pełnego kieszonkowców…Takie jest życie- pełne kontrastów. I takie smakuje najbardziej. „La vie est belle !”...a może „La liberte…”?! 

architekt wnętrz Marzena Pieńkowska-Szpunar

architekt wnętrz

 

Dodane przez admin
w pon., 06/07/2021 - 20:11

projekty wnętrz - Warszawa, architekt - Marzena Pieńkowska Szpunar